Sünnet

Sünnet Nedir?

Sünnet, penis başını örten sünnet derinin kesilerek, penis başının görünür bir hale getirilmesi işlemine verilen isimdir. Sünnet bazı toplumlarda dini nedenlerden, bazı toplumlarda ise tıbbi nedenlerden dolayı yapılır. Sünnet derisinin iltihaplanmasına ve sünnet derisinin ucundaki açıklığın kapamasına fimozis denir. Fimozis halk arasında bitiklik olarak bilinir. Bitiklik sünneti gerektiren en önemli tıbbi nedendir.

Sünnet İçin En Uygun Yaş Nedir?

Sünnetin, eğer tıbbi bir zorunluluk yok ise, ya 2 yaşından önce ya da 6 yaşından sonra yapılması önerilir. Ancak tıbbi açıdan bir zorunluluk varsa her zaman yapılabilir.

Sünnet Nasıl Yapılır?

Sünnet, ameliyathane ortamında, lokal anestezi (penisin bölgesel olarak uyuşturulması) ya da genel anestezi (tam narkoz) altında yapılmalıdır. Birçok sünnet tekniği mevcuttur, hepsinde amaç sünnet derisini kesmek, kanama kontrolü yapmak ve kesik uçları dikmektir.

Sünneti Kim Yapar?

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve asla küçümsenmemelidir. Mutlaka ve mutlaka bu konuda uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Sünnet, üroloji, çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi doktorlarınca yapılmaktadır.