Peyronie Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur ?

Penis Eğriliği Ne Zaman Tedavi Edilmeli?

Penis eğriliği tedavisi her zaman gerekli mi? Daha doğrusu her penis eğriliği mutlaka tedavi edilmeli mi? Sorularına cevap arıyorsanız aşağıdaki yazıyı okuyun…

Penis Eğriliği Nedir?

Penis sertleşmiş bir halde iken, yukarı doğru çok hafif bir şekilde eğri durur. Bu normal bir durumdur. Bu normal durumun dışında bazen penis farklı yönlere doğru eğri olabilir. Penis eğriliği, penisin sağa, sola, aşağıya ya da yukarıya doğru dik olamayan her türlü duruşudur. Normalde ereksiyon halindeki penisin 90 derecelik bir açı yaparak düz bir şekilde durması  gerekmektedir.

Penis Eğriliği Neden Olur?

Bazı penis eğrilikleri doğuştandır. Peniste görülen eğrilik doğuştan ya da daha sonraki dönemlerde bazı hastalıklar, geçirilen ameliyatlar ya da yaralanmalara bağlı olarak  meydana gelebilir.

Doğuştan Olan Penis Eğriliği

Penis, iki adet süngerimsi doku ile içinde idrar kanalının bulunduğu bir adet süngerimsi dokudan oluşmaktadır. Çocuk daha anne karnında iken, bu süngerimsi yapılardan birinde gelişme geriliği oluşursa, bu durum daha sonraki dönemlerde penisin ereksiyonu sırasında, gelişimin tam olmadığı tarafa doğru eğilmesine neden olur.

Doğuştan olan penis eğriliklerinin bir diğer medeni ise, halk arasında yarım sünnet olarak da bilinen “hipospadias” hastalığıdır. Bu hastalıkta idrar deliği olması gereken yerden, penisin alt yüzünde daha aşağılarda bir yere açılır. Bu durum penis sertleştiğinde eğriliğe neden olabilmektedir.

Peyronie Hastalığına Bağlı Gelişen Penis Eğriliği

Sonradan oluşan penis eğriliklerinin en sık görülen nedeni  “Peyronie hastalığı” dır. Peyronie hastalığı, penisin sertleşmesini sağlayan süngerimsi doku ile bu dokuyu çevreleyen dış kılıf arasında oluşan kireçlenmeye bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Daha çok ileri yaşlarda görülen bu hastalıkta önce ereksiyon sırasında peniste ağrı ve daha sonra da zamanla penis eğriliği oluşmaktadır.

Geçirilmiş Penis Ameliyatlarına Bağlı Penis Eğriliği

Peyroni hastalığı dışında geçirilmiş penis ameliyatlarına bağlı olarak da peniste eğrilik oluşabilmektedir.

Penis Eğriliği En Sık Kimlerde Görülür?

Şeker hastalığı olan kişilerde olmayan kişilere göre Peyronie hastalığı daha sık görülmektedir. Yine, bazı bağ doku hastalığı olan kişilerde Peyronie hastalığı daha fazla görülür. Yapılan çalışmalarda prostat ameliyatı olan hastalarda da nadiren de olsa daha sonraki dönemlerde Peyronie hastalığının görüldüğü tespit edilmiştir.

Penis Eğriliği Tedavi Edilmeli Mi?

Eğer penisteki eğrilik, cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girişini zorlaştırıyorsa ya da kişiye ağrı veriyorsa düzeltilmelidir. Ayrıca penisteki eğrilik kişinin sosyal yaşamını ve psikolojisini bozuyorsa da  tedavi planlanabilir.

Penis Eğriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Penis eğriliğinin tedavisi altta yatan nedenin ortadan kaldırılması şeklindedir. Eğer eğrilik hipospadias hastalığına bağlı ise tedavisi kesinlikle ameliyattır. Çocukluk döneminde penis yeterli bir büyüklüğe eriştikten sonra ameliyatı gerçekleştirmek gerekir. Bu ameliyat sırasında, idrar deliği penisin ucuna taşınır. Aynı zamanda peniste eğrilik varsa bu da düzeltilir.

Eğer eğrilik Peyronie hastalığına bağlı ise bu hastalık tedavi edilmelidir. Peyroni hastalığının tedavisi, hastalığın evresine göre ilaç tedavisi ya da ameliyat olmak üzere farklılık göstermektedir. peyroni hastalığının tedavisi üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır.

Shopping Basket