Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Kadından erkeğe ya da erkekten kadına dönüşmek için yapılan ameliyata cinsiyet değiştirme ameliyatı adı verilir. Her isteyen kişi bu ameliyatı olamaz. Ameliyatın uygulanabilmesi için mutlaka kişinin 18 yaşını doldurmuş olduğu, cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından artık zorunlu olduğu ve üreme özelliğinden yoksun olduğuna dair hastane raporu, mahkeme kararı ve bekar olma şartı aranmaktadır.

Erkeklikten kadınlığa dönüşümde penis ve testislerin alınması işlemi üroloji uzmanı tarafından yapılır. Kadından erkeğe dönüşmek ise daha zordur, çünkü yeni bir organın yani bir penisin yapılması gerekir. Erkek cinsiyetine sahip olmak isteyen kadınlara yapılacak olan penis için iki yöntem kullanılmaktadır. Penis yapımı için, hem yumuşak hem de sert bir dokuya ihtiyaç vardır. Hasta kolunun iç yüzeyinden alınan bir deri parçası yumuşak dokuyu oluşturmak için kullanılır. Sertleşme için ise bu yumuşak dokunun içine sert bir madde konulmak zorundadır. Bu iş için de ya mutluluk çubuğu yani penis protezi ya da küçük bir kemik parçası kullanılır. Kullanılan penis protezi bükülebilir özelliktedir. Normal zamanda bükük bir şekilde durur, kişi cinsel ilişkiye girmek istediğinde bir düğmeye basarak penisi dik bir konuma getirir. Ayrıca bu protezlerin pompalı olanı da vardır.  Testislerin altında bulunan bir düğmeye tıklandığı zaman, penis hem uzar hem de kalınlaşır. Penis sertliğini sağlamada kullanılan diğer yöntem ise kaval kemiğinden alınan bir kemik parçadır. Bu durumda penis sürekli sert bir şekilde durur.

Erkeklikten kadınlığa geçişte ise vajina yapımında iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar penis derisi ya da bağırsak parçasıdır.

Testisler çıkarıldıktan sonra, penisin derisi dipten uca kadar yüzülür.  Kalan yumuşak doku, kasık derisi altına gömülerek yerleştirilir. Daha sonra vajina yapısı genellikle penis derisi ile kaplanır. Ancak bu durumun en önemli dezavantajı, cinsel ilişki sırasında kuruluk olmasıdır. Bu yüzden bağırsaktan alınan bir bağırsak parçası vajina yapımında kullanır. Bunda kuruluk olayı görülmez.